Kolagen w skórze
Spośród odkrytych dotychczas 28 typów kolagenu w skórze przeważa typ I stanowiący około 85% kolagenu skóry oraz typ III, którego udział wynosi około 15%.
Spiralne włókna superhelisy (spirali) kolagenu typu I stanowią podporę skóry a oplatające je włókna kolagenu typu III odpowiadają za ich prawidłowe ułożenie i sprężystość skóry.
Z wiekiem następuje w skórze utrata kolagenu co powoduje zmniejszenie grubości skóry właściwej. Zmiany zachodzące w skórze właściwej i warstwie rogowej naskórka postrzegane są jako starzenie zewnętrzne. Kolagenowa sieć strukturalna staje się coraz bardziej fragmentaryczna a włókna kolagenowe skrócone i zdegradowane. Niestety zmiany te rozpoczynają się już w wieku 19-29 lat, po 40 roku życia spadek ten wynosi około 1% na rok a w okolicach 80 urodzin produkcja kolagenu obniżona jest o 75 % w stosunku do lat młodzieńczych.
Wyłaniające się badania wskazują, że suplementacja kolagenem zwiększa produkcję kwasu hialuronowego w fibroblastach skóry wpływając na jej nawilżenie poprzez zwiększenie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. U kobiet proces degeneracji sieci kolagenowej skóry przyspieszany jest przez czynniki hormonalne występujące w okresie menopauzy – badacze zaobserwowali już w ciągu 4 pierwszych lat menopauzy spadek syntezy kolagenu o 30%.
kolatris kollatris colatris
Bibliografia:
1. Castelo-Branco C, Duran M, Gonzales-Merlo J. Skin collagen changes related to age and hormone replacement therapy. Maturitas 1992; 15: 113-9.
2. Żelaszczyk D, Waszkielewicz A, Marona H: Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.