Kolagen rybi może być przeciwwskazany dla osób z alergią na ryby i owoce morza, co jest kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego kolagenu. Alergia ta jest dość powszechna, a reakcje alergiczne mogą sięgać od łagodnych po bardzo poważne, dlatego bezpieczeństwo stosowania powinno być priorytetem – kolagen wołowy, generalnie uważany jest za bezpieczny dla większości ludzi, ponieważ rzadko występuje alergia na białko bydlęce.
Zarówno kolagen wołowy, jak i rybi zawierają 18 aminokwasów, głównie glicynę, prolinę i hydroksyprolinę, jednak badania pokazały, że w kolagenie wołowym znajduje się o ok. 30% więcej hydroksyproliny, aminokwasu, który wraz z proliną przyczynia się do wzmacniania struktury endogennego kolagenu.
Kolagen bydlęcy, w porównaniu z kolagenem rybim, jest najbardziej podobny do kolagenu ludzkiego i dlatego jest najłatwiej rozpoznawalny przez organizm ludzki. Chociaż kolagen bydlęcy przed hydrolizą ma większy rozmiar cząsteczkowy niż kolagen rybi, różnica ta wyrównuje się po rozbiciu kolagenu bydlęcego na peptydy w procesie zwanym hydrolizą enzymatyczną.
Pacjenci częściej zgłaszają skutki uboczne ze strony przewodu pokarmowego po kolagenie rybim niż w przypadku spożywania kolagenu bydlęcego. Kolejną ważną kwestią jest to, że regularna suplementacja zarówno kolagenem bydlęcym jak i kolagenem pochodzenia morskiego jest skuteczna w zwiększaniu produkcji kolagenu typu I, II i III w organizmie człowieka. Te trzy formy kolagenu występują powszechnie w całym organizmie, dlatego osoby spożywające codziennie kolagen bydlęcy często zgłaszają pozytywne korzyści w zakresie skóry, włosów, paznokci, kości, stawów i mięśni.
Kolagen rybi zwany czasami kolagenem morskim nie zawsze pozyskiwany jest z ryb, dzieje się tak, ponieważ „morski” to zbiorczy termin odnoszący się do wszelkich gatunków wodnych, w tym skorupiaków, rekinów i meduz. Kolagen rybi nie oferuje tego samego stężenia lub rodzaju aminokwasów, jakie zapewniają źródła bydlęce. Ponadto kolagen morski może wytwarzać „rybi” zapach, co więcej, morskie źródła kolagenu nie są tak łatwe do rozpoznania przez układ odpornościowy, ponieważ ich struktura nie przypomina zbytnio kolagenu ludzkiego.
Decyzja o wyborze między kolagenem rybim a wołowym zależy od szeregu czynników, takich jak indywidualne potrzeby zdrowotne, preferencje dietetyczne, potencjalne alergie oraz wartości dotyczące zrównoważonego rozwoju. Kolagen rybi, jego produkcja jest często uznawana za bardziej zrównoważoną, co odpowiada na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty przyjazne dla środowiska. Wybór kolagenu wołowego może być podyktowany czynnikami takimi jak cena, dostępność oraz brak alergii na produkty pochodzenia bydlęcego. Ważne jest, by dokonując wyboru między tymi dwoma typami kolagenu, kierować się nie tylko osobistymi preferencjami, ale również dokładną analizą ich właściwości oraz potencjalnego wpływu na zdrowie i środowisko. Ostateczna decyzja powinna opierać się na świadomym wyborze, dostosowanym do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
kolatris kollatris colatris